Настава из предмета Право климатских промена

У летњем семестру пколске 2019/2020. године, студенти четврте године основних студија, су били у прилици да похађају нови курс на Правном факултету Универзитета у Београду Право климатских промена. У оквиру предмета, студенти су били у прилици да чују и прате (Webex, Moodle) предавања на теме: Појам права климатских промена, Преговори о конвенцијама, споразумима, декларацијама и протоколима о климатским променама, Положај права климатских промена у праву Европске уније, Право климатски промена и друге гране права, Начела права климатских промена, Извори права климатских промена у праву Србије, Нацрт Закона о климатским променама, Материјалноправна и процесноправна основа заштите права појединаца од повреда које настају као последице климатских промена, Новине у приступу правној заштити због повреда проузрокованих климатским променама у упоредном праву, Надлежност за примену мера ублажавања климатских промена и мера прилагођавања климатским променама, Стратешка процена утицаја на животну средину и климатске промене, Процена утицаја на животну средину и климатске промене, Издавање интегрисане дозволе и климатске промене, Право на приступ информацијама о климатским променама, Појам и правна природа информације о климатским променама, Информације о мерама прилагођавања климатским променама и о мерама ублажавања климатских промена, Право на приступ информацијама о климатским променама и обавезе органа јавне власти, Улога Заштитника грађана у развоју права климатских промена, Пракса Европског суда правде у предметима од значаја за примену управних мера ублажавања климатских промена и насталих последица, Повреде основних људских права као последица климатских промена, Активна легитимација за покретање поступака због повреде права као последице климатских промена. Студенти су се упознали и са водећим случајевима у области права климатских промена у оквиру чега су анализирали правна питања изнета у Народној тужби поводом последица климатских промена (People’s climate case Armando Ferrão Carvalho and others v. the European Parliament the Council,  T-330/18) и њихов утицај на развој еколошког acquisа и права климатских промена, правна питања отворена у предметима Urgenda (Rechtbank Den Haag, 24-06-2015, C/09/456689 / HA ZA 13-1396) и Juliana (Juliana v. US, 2015, No. 18/36082, 9th Cir.: Action by young plaintiffs asserting that the federal government violated their constitutional rights by causing dangerous carbon dioxide concentrations) и њихов утицај на развој права климатских промена. Предавања је изводила проф. др Мирјана Дреновак-Ивановић, која је за студенте приредила и Reader: Право климатских промена са детљном анализом актуелних случајева из упоредне праксе. У оквиру курса је изведена и едукација о системима за трговину емисијама гасова с ефектом стаклене баште на међународном и на нивоу Европске уније као мера ублажавања климатских промена. Проф. др Ивана Крстић је одржала предавање о правном статусу еколошких избеглица, а проф. др Бојана Чучковић о одговорности државе за штету проузроковану климатским променама.